• Hlavní strana
 • Ceny
 • Soutěžní křížovky
 • Archiv křížovek
 • Tajenky
 • Propagace pro firmy
 • Slavná spisovatelka a fotografka Christiane Slawik miluje koně.
  V knize Vládci pouště nás nechává nahlédnout do jedinečného světa úžasných arabských koní
  Knihu můžete zakoupit v internetovém obchodě www.barashop.cz


  Vítáme vás na stránkách
  Křížovkářského kvarteta

  On-line luštění a soutěže


  Křížovky o sportu

  Určitě máte rádi všichni nějaký sport. Nyní si můžete otestovat vaše sportovní znalosti luštěním se sportvní tématikou.

  Část první
  Raketové sporty
  Ještě než vznikly rakety, hráči používali ke hře ruce. Slovo raketa pochází z (Tajenka křížovky č.218).
  křížovka č.18218
  křížovka č.18219
  Lyžování
  Jízda na lyžích je nejrychlejší způsob pohybu po zasněžených svazích. Na horách si nemusíte užívat jen při sjezdovém lyžování, ale můžete chodit přes zasněžené pláně (Tajenka křížovky č.220).
  křížovka č.18220
  křížovka č.18221
  Část druhá
  Plavání
  Z prastarých jeskynních maleb se dozvídáme, že lidé uměli plavat již v době kamenné. První plavecké závody se konaly před (Tajenka křížovky č. 222)..

  křížovka č. 223
  křížovka č. 224

  Vodní sporty
  Některé sporty se odehrávají na vodě. Využívá se při nich síla větru a vln, nebo síly paží opírajících se do vesel či pádel, která (Tajenka křížovky č. 225)..
  Síla větru.
  Plachtění je hlavní disciplínou vodních sportů, při nichž jsou plavidla poháněna větrem. Dalším zástupcem je windsurfing. Prvními surfaři byli tichomořští ostrované, kteří surfovali na dlouhých (Tajenka křížovky č. 226).

  Veslování.
  Veslice mají osmi, čtyř nobo dvoučlennou posádku. Každý člen (Tajenka křížovky č. 227). Celé družstvo sedí proti směru jízdy s (Tajenka křížovky č. 228), který loď řídí.

  Kánoe a kajaky.
  Kanoista pohání kánoi jedním pádlem a pohybem ze strany na stranu řídí směr. Kánoe mohou mít i více osob. Kajaky jsou většinou jenomístné, vyjimkou jsou dvoumístné kajaky. Kajakáři používají pádlo se dvěma lopatkami, které jsou proti sobě natočené. Nejdelší kanoistický závod na světě byl dlouhý 1600 km a vedl po řece Yukon v Severní Americe. Jeho dokončení trvalo (Tajenka křížovky č. 229) a (křížovka230).

  Část třetí
  Gymnastika
  Gymnastika je jedním z nejstarších sportů na světě. Ve starověkém Řecku se slovem gymnasium označovalo (Tajenka křížovky č.231) . Dnes gymnasté soutěží v halách v několika silových či akrobatických disciplínách.
  Moderní gymnastika se provádí s náčiním jako je (Tajenka křížovky č.232) nebo kuželky.

  Gymnasté velmi tvrdě pracují na tom, aby dokázali perfektně provádět cvičení s jistotou a elegancí.

  Kontaktní sporty
  Karate.
  Slovo karate pochází z japonštiny kde (Tajenka křížovky č.233). Techniky karate využívají celé tělo. Kryty se používají k obraně protivníka. K útočným pohybům patří kopy a udery do různých částí soupeřova těla.

  Džudo.
  je bojový sport při kterém bojovník používá techniku hodů a chvatů, jimiž protivníka složí na zem. Japonské slovo Džudo se dá přeložit jako (Tajenka křížovky č.234).

  Kung-fu.
  znamená v čínštině trénik, ale zároveň nělik druhů čínského bojového umění. Používají se pro něj i další názvy, jako dělová pěst, (Tajenka křížovky č.235).


  Část čtvrtá
  Týmové sporty

  Fotbal
  Hra podobná fotbalu se hrála již (Tajenka křížovky č.236). Míč byl z (Tajenka křížovky č.237) a bylo jen velmi málo pravidel. Pravidla fotbalu se začala vyvíjet před více než dvěma sty lety. Dnes je fotbal neoblíbenější hrou na světě.

  Basketbal
  čili košíková je nejrychlejší sport pětičlenných týmů. Předchůdcem basketbalu (Tajenka křížovky č.238 a 239) v Mexiku. Hráči získávali body za prostřelení míčku skrz kamený kruh.

  Ragby.
  Hráči smějí oválný míč nosit, házet i kopat. Hráči získávají body, podaří-li se jim umístit míč do soupeřova barankoviště nebo jej překopnout přes lať (Tajenka křížovky č.240).

  Hokej.
  Hokej je jedna z nejstarších týmových her. Hokejisté získávají body za vstřelení puku nebo míče do soupeřovy branky pomocí dlouhé zakřivené hole. Původ pozemního hokeje (Tajenka křížovky č.241).  Směs italské zrnkové kávy. Najdete u nás kávu pro každého.